Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Agitovao za DPS, a kandidovan za predsjednika Vrhovnog suda * Agitovao za DPS, a kandidovan za predsjednika Vrhovnog suda * Pravo glasa svima, a ne samo politički podobnima * Nema uslova za novi aneks, Kinezi mogu na arbitražu * Direktorima nakon smjene preko 75 hiljada otpremnine * Po jedna NVO na 100 građana * Od 19 ljekara samo jedan nije bio zaražen
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-04-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Rok Đonlješaj, nadbiskup barski:
– Obnovimo ljubav, ojačajmo vjeru.

Vic Dana :)

Razgovaraju Joža i Štef: - Štef, kako ti je u braku? - Loše. Mislio sam da će mi žena kuvati kao moja mama, a ona pije kao moj tata!


Razveo se Mujo od Fate, pa sudija čita presudu:
- Sud je odlučio Fati dodijeliti alimentaciju od 1000 KM.
Mujo će:
- Baš lijepo od Vas, ako treba i ja ću nadodati.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Vijest dana - datum: 2021-03-24 NAVRŠAVAJU SE 22 GODINE OD NATO BOMBARDOVANJA, MURINJANI PORUČUJU
Posledice NATO bombardovanja Murina prije 22 godine I danas vidimo bombe, ali država ne vidi nas Prva žrtva NATO bombardovanja 24. marta 1999. godine bio je mladi vojnik iz Beograda Saša Stajić koji je stradao u kasarni u Danilovgradu. U Murinu su 30. aprila iste godine NATO bombe ubile šest civila, među kojima i troje djece
Dan - novi portal
Mene je NATO bombardovanje obilježilo za cijeli život, ja i danas vidim te bombe koje su pale na Murino, ali država ne vidi mene, ali ni ostale povrijeđene i članove porodica stradalih, kaže za „Dan” Darko Mijović, koji se povodom 22 godine od početka NATO bombardovanja tadašnje SR Jugoslavije prisjeća 30. aprila 1999. kada su granate odnijele šest života u maloj varošici kod Plava, a isto toliko povrijedile. Među stradalim u Murinu bilo je troje djece, dok je u Crnoj Gori tokom NATO bombardovanja život izgubilo deset osoba.

Među prvim NATO bombama koje su 24. marta 1999. godine bacili avioni iz italijanske vojne baze Avijano, bile su i one koje su pale na vojni aerodrom Golubovci kod Podgorice. Prva žrtva NATO bombardovanja iste večeri bio je mladi vojnik iz Beograda Saša Stajić koji je stradao u kasarni u Danilovgradu.

U tadašnjoj SR Jugoslaviji NATO bombe odnijele su oko 3.000 života, a pričinile ogromnu materijalnu štetu. Tokom 16. aprila više projektila i bombi pogodili su područje Podgorice i Danilovgrada, a 30. april ostaće upamćen kao jedan od najkrvavijih datuma u novijoj istoriji Crne Gore. Tada je bombardovano Murino i tada je stradalo šest civila, među kojima su troje djece – četrnaestogodišnji Miroslav Knežević (1985), trinaestogodišnja Olivera Maksimović (1986) i desetogodišnja Julija Brudar (1989). Stariji stradali bili su Vukić Vuletić (1953), Milka Kočanović (1930) i Manojlo Komatina (1927).

Darko Mijović kaže da se to što se za neke desilo prije 22 godine njemu desilo juče, jer svakog dana vidi i čuje one bombe koje su mu život promijenile iz korijena.

– Tada sam imao 19 godina, bio sam sa drugom u prodavnici kada je pala bomba. Ne znam kako smo ostali živi. Vidio sam tijela dvoje djece koja su stradala tog dana, jedno je bilo tačno na vratima. Kažu da vrijeme liječi sve, ali neke rane ostaju zauvijek – priča Mijović.

On kaže da je nakon bombardovanja obolio od dijabetesa, da mu se zdravlje pogoršalo, ali više od toga ga boli što se država nikada ne sjeti žrtava.

– Nijesu se nijednom sjetili da nas barem pitaju kako smo, a ne da li nam nešto treba. Da li smo u stanju da obezbijedimo ljekove koji nam trebaju. Tužio sam državu nakon bombardovanja, godinu išao na ročišta, a predstavnik Vlade je došao samo na jedno – da kaže kako nije tačno to što ja pričam. Ponašao se kao da ja pričam da je padala kiša, a ne bombe. Od nove vlasti očekujem barem ljudski odnos, barem da nas prime, da popričaju sa nama, jer mi 22 godine kao da ne postojimo za ovu državu. Mi koji smo direktne žrtve bombardovanja nijesmo tretirani ni kao građani drugog reda, prema nama su se odnosili kao da ne postojimo – ogorčen je Mijović.

Smatra da bi grijeh nove vlasti bio kada ne bi omogućila da se bar godišnje da pomen žrtvama bombardovanja.

Predsjednik Udruženja žrtava NATO bombardovanja 1999. Murino Milan Mirković izjavio je za „Dan” da su poslije 22 godine posledice bombi nikada vidljivije, jer se varoš nikada nije oporavila.

– Mi smo nazadovali, omladina nam je otišla i odlazi i dalje. Zaboravljeni smo od svih. Mi smo kao udruženje nekoliko puta razgovarali sa NATO zvaničnicima, odnosno ambasadorima država koje su u tom savezu, a i ambasadorima SAD, ali nijesmo imali priliku da se sretnemo sa predstavnicima naše vlade. Nadam se da će ovi iz nove vlasti ipak malo više pažnje posvetiti nama, jer su se ovi prethodni ponašali kao da Murino nije u Crnoj Gori ili kao da se u njemu ništa nije dogodilo – upozorava Mirković.

Dodaje da i dan-danas misli da je njegovog sina koji je povrijeđen u bombardovanju samo Bog spasio.

– Ta jedna bomba koja je pala imala je 350 kilograma. Ne znam kako nas nije pobila sve u varoši, ali ubila je previše. Šestoro naših sugrađana je stradalo, od kojih troje djece. To je tragedija ne samo nas, nego tragedija cijele države, koja se nekako čudno ponaša. Kao da se ništa nije desilo, a desilo se, to je bio zločin – istakao je Mirković.

Nije optimista ni kada je u pitanju nova vlast da će promijeniti odnos prema Murinu.

– Oni su priznali ulazak u NATO, nastavljaju starim putem. Nijesu vlada diskontinuiteta, nego kontinuiteta. Evo sačekaćemo da se i oni stabilizuju, pa ćemo tražiti da se sastanemo sa njima, barem da nas uvaže. Gubitak ne mogu nadoknaditi, ali mogu barem odati počast i priznati činjenično stanje – zaključio je Mirković.

M.S.


Premijer ne odgovara, Injac neće posjetiti spomenike
Iz Ministarstva odbrane „Danu” su saopštili da ministarka odbrane Olivera Injac neće posjetiti spomenik žrtvama bombardovanja u Murini i u kasarni Danilovgrad.
– Imajući u vidu složenu epidemiološku situaciju u zemlji, sve aktivnosti ministarke Injac koje nijesu vezane za redovno funkcionisanje Ministarstva odbrane su svedene na minimum, te ministarka samim tim neće biti u mogućnosti da posjeti navedene spomenike – kazali su iz tog resora.
Na pitanje da li će se ove godine porodici stradalog vojnika i drugim delegacijama odobriti polaganje cvijeća i vijenaca na spomenik u Danilovgradu, koji se nalazi u krugu kasarne, navode da i to zavisi od epidemiološke situacije.
– Saosjećamo sa porodicom i njenim članovima će, naravno, biti dozvoljeno da odaju počast i obiđu mjesto pogibije stradalog vojnika u krugu kasarne u Danilovgradu. Imajući u vidu trenutnu epidemiološku situaciju i mjere na snazi, posjeta drugih lica bila bi u suprotnosti sa interesom očuvanja javnog zdravlja – navode iz ministarstva.
Iz kabineta predsjednika Vlade Zdravka Krivokapića nijesmo dobili odgovor da li će posjetiti spomen-obilježje u Murinu. Pomen u hramovima
U svim hramovima Mitropolije crnogorsko-primorske i Eparhije budimljansko-nikšićke danas će služiti pomen za stradale od NATO bombardovanja 1999. godine.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"